Motivujte benefity a stravenkami na maximum

 

Maximální roční limit kopíruje polovinu průměrné mzdy. Nově můžete odměňovat až do výše 21 983 Kč


Maximální roční výše pro čerpání osvobozených nepeněžních benefitů pro zaměstnance, zůstává upravena zákonem o daních z příjmů, ustanovení § 6 odst. 9 písm. d. Počínaje rokem 2024 jsou tyto benefity limitovány částkou ve výši poloviny průměrné mzdy. Průměrné mzdě pro účely limitace pro rok 2024 odpovídá částka 43 967 Kč.

 

Od 1. 1. 2024 proto může zaměstnavatel přispívat každému zaměstnanci na osvobozené nepeněžní benefity v maximální výši 21 983 Kč ročně. V souvislosti s vývojem průměrné mzdy se bude automaticky měnit i výše osvobozeného limitu u nepeněžních benefitů zaměstnance. Možnost čerpání je třeba upravit ve vnitřním předpisu, pracovní smlouvě, nebo v kolektivní smlouvě jako nepeněžní benefity, nikoli jako odměnu za práci.

V detailu to znamená, že zaměstnavatelé mohou za zvýhodněných podmínek motivovat své zaměstnance průměrnou částkou 1 832 Kč měsíčně, což stále přináší výraznou daňovou výhodnost pro obě strany.

web naklady obrazek sk

Máte více zaměstnanců? Zadejte jejich počet v naší kalkulačce

Stanovený limit ohlídáme za vás


Cafeterie Benefity je nastavena tak, že od roku 2024 díky svým kontrolním mechanismům bezpečně ohlídá nastavené limity a jejich čerpání. Zaměstnavatel, který nabíjí zaměstnancům po částech nebo v nepravidelných intervalech, tak nemusí mít strach z toho, že bude muset benefitní body složitě evidovat v tabulkách. Stejně tak se nemusí bát, že zaměstnanci přečerpají a rozdíly budou třeba složitě dodanit. Pro obě strany zůstávají benefity nadále velkou daňovou výhodou a zaměstnanci si mohou dopřát relaxaci, návštěvu kulturních akcí, nakupovat výhodněji v optikách nebo lékárnách anebo si udělat hezkou dovolenou.

Motivační stránka i smysl benefitů zůstává beze změny

 

Benefity proto nadále využijete jako motivaci, se kterou zaměstnavatelé ušetří a zároveň umožní svým zaměstnancům udržet zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem za rozumnější ceny. To při aktuálně přetrvávající inflaci všichni více než ocení.

 
Web prehled cerpani sk

 

S benefity nemůžete šlápnout vedle u žádného ze zaměstnanců


Stálou devizou benefitů je jejich široká nabídka ve všech oblastech (zdraví, kultura, rekreace, sport a vzdělávání) a možnost volby každého zaměstnance. Zatímco někdo preferuje sport, jiní mohou celou částku využít pro své zdraví, cestování anebo se za ni dlouhodobě vzdělávat. Ocení je však každý.

 

Stravenky nadále významně plní svou motivační roli


Nadále platí, že stravenkové karty a stravenky významně plní svou motivační roli. Nesplývají s vyplacenou mzdou, a proto jsou zaměstnanci vnímány jako benefit, který jim jejich zaměstnavatel může poskytovat nad rámec standardní mzdy.

Od ledna 2024 platí nová vyhláška, podle níž vzrostlo maximální tuzemské stravné na 166 Kč na den. Právě z této částky se vypočítává výše osvobozených příjmů zaměstnance (limit je 70 % ze stravného = 116,20 Kč).

 

Vzhledem ke zvyšující se inflaci a stoupajícím cenám obědů, mají zaměstnavatelé příležitost navýšit zaměstnanecké benefity ve formě stravenek a zároveň si vždy zachovat tento příspěvek jako daňově uznatelný náklad v celé výši. Pokud ponecháte příspěvek zaměstnavatele 55 % a spoluúčast zaměstnance 45 % jako tomu bylo v předcházejících letech, hodnota stravenky je po zaokrouhlení 211 Kč*.

V případě poskytnutí příspěvku nad limit půjde u za zaměstnavatele stále o daňově uznatelný náklad. Na straně zaměstnance již bude tato částka představovat zdanitelný příjem (včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění), který odvádí zaměstnavatel.

Dopřejte svým zaměstnancům pořádný oběd se stravenkou v hodnotě 211 Kč
Stravenka 211

*Výpočet při zachování 55% příspěvku zaměstnavatele a 45% příspěvku zaměstnance: 116,2/0,55 = 211,27 Kč

 


Máte zájem o benefity nebo stravenku do vaší firmy?

 


Sjednejte si s námi schůzku